Відновлення родоводу мистествознавця Стефана Таранушенка за документами Державного архіву Сумської області. (В. Цибка, К. Марініч (м. Суми)).

Більшість досліджень та публікацій, присвячених видатному мистецтвознавцю XX століття, досліднику Слобідської України, професору Стефану Андрійовичу Таранушенку, стосуються його мистецтвознавчої діяльності чи освітленню окремих фактів і сторінок його життя [1].      Залишилася лише одна тема, яка випала з поля зору дослідників, – родовід С.А.Таранушенка. Цій темі, а точніше, результатам першого етапу – відновлення родоводу Стефана Таранушенка за документами Державного архіву Сумської області присвячена дана стаття.

Рід Таранушенків – невеликий, але означений яскравою зіркою Стефана Андрійовича Таранушенка – корінний рід Лебединщини. Представники роду Таранушенко були парафіянами Миколаївської церкви міста Лебедин.

Наявна документальна база Сумського держархіву дозволяє прослідити історію роду нашого талановитого земляка з початку XIX століття.

            В цей час в метричних книгах повітового міста Лебедина згадуються два представники роду Таранушенків – це цехові Григорій Васильович та Петро Васильович. Оскільки інших людей на прізвище Таранушенко (Тарануха) в Лебедині не виявлено, а Григорій і Петро спільно володіли земельними ділянками і їх нащадки неодноразово виступали як свідки на шлюбах чи хрещені батьки при народженні дітей один у одного, то можна зробити логічне припущення про велику імовірність кровного споріднення між Григорієм та Петром Васильовичами. Нам просто бракує документів, щоб підтвердити, що Василь Таранушенко – батько Григорія і Петра [2]. Василь – перша ланка, відправна точка, з якої починається наша генеалогічна мандрівка. Він – прадід Стефана Андрійовича, носій тієї самобутньої культури українського народу, котрій професор присвятив свою дослідницьку і творчу діяльність, численні етнографічні та мистецтвознавчі праці. Для людини, яка все своє життя віддала вивченню рідної культури, народного мистецтва, сімейні традиції і система родинних зв’язків та стосунків мала величезне значення.

            Про Василя нам відомо дуже мало, лише те, що народився він наприкінці XVIII століття і мав, по меншій мірі, двох синів. Але розповідь про рід Таранушенків розпочинаємо саме з Григорія та Петра Васильовичів, оскільки, починаючи з них, ми виходимо із області здогадок на поле наукового дослідження.

            Старшим із братів був Григорій Васильович, який народився приблизно у 1817-1818 році. 13 березня 1893 року Григорій Васильович помер  від «водяної» хвороби у віці 75 років [3]. Майже на 15 років пережила свого чоловіка Єфросинія Яківна, яка народила Григорію Васильовичу восьмеро дітей. Первісток цього подружжя – дочка Марія, 1849 чи 1850 року народження, у вісімнадцять років вийшла заміж за державного селянина Ярошенка Павла Мойсейовича. Дев’ятнадцятирічною вийшла заміж за цехового Ляшка Гаврила Федоровича друга дочка – Мавра, приблизно 1852 року народження. Третя дочка – Ксенія, 12 лютого 1878 року вийшла заміж за селянина-власника Крамаренка Василя Прокоповича. Наступні троє дітей подружжя померли малолітніми: в 1862 році не стало дворічної Софійки, в 1866 році – трирічної Килини, в 1867 році – одномісячного Іванка. Але 15 березня 1869 року знову настав світлий день в сім’ї Григорія Таранушенка – на світ з’явилися близнюки Макар і Олексій [5]. І хоча Олексій через 2 місяці помер, ця гілка роду була продовжена Макаром... 24 січня 1888 року Макар Григорович Таранушенко узяв шлюб з шістнадцятирічною Грищенко Марією Стефанівною. В цього подружжя на протязі майже трьох десятиліть народилося 16 дітей: Іван старший, Марія, Віктор, Анастасія, Григорій старший, Юхим, Василь, Пелагія, Сергій, Григорій молодший, Іван молодший, Петро, Антоніна, Раїса, Яків та Єфросинія. Не дивно, що за важких побутових умов тодішнього життя і відсутності можливості одержання кваліфікованої медичної допомоги, дев’ятеро з них померло малолітніми. Про інших відомо таке: Анастасія, 1893 року народження, в вісімнадцять років вийшла заміж за лебединського міщанина Ярошенка Назарія Васильовича. Свідком з боку нареченої був рідний дядько Стефана Андрійовича – Іван Петрович Таранушенко. Юхим народився 24 грудня 1896 року, а наступну згадку про нього маємо як про хрещеного батька Миколи – сина вищезгаданих Назара та Анастасії Ярошенків. Стосовно Пелагії, крім звістки про народження 22 квітня 1901 року, ніяких більше відомостей ми не маємо. Теж саме можна сказати і про Григорія молодшого (29.09.1904), Петра (04.10.1907), Антоніну (12.06.1909) і Якова (23.10.1912).

            Петро Васильович народився десь у 1829 році і до 1860 року одружився з Ганною Арефівною, з якою прожив фактично півстоліття, поховав її у 1904 році, а незабаром у 1908 році і сам помер у віці 79 років «натурально» [6], тобто власною смертю після довгого і плідного життя. Петро Васильович мав дев’ять дітей, з яких первісток Іван помер 1864 року чотирирічним, Микола – п’ятирічним у 1865 році, Ірина – дворічною у 1869 році і Федір – трирічним у 1879 році. Дочка ж Наталія Петрівна 1863 року народження у 1885 році вийшла заміж за лебединського міщанина Цибакова Івана Андрійовича.

Із синів Петра Васильовича, крім Андрія, рід Таранушенків продовжили: Никифор, Іван і Лука. Никифор Петрович народився у 1869 році. Виходець із родини цехового, Никифор у метричних книгах далі згадується як купець. У шлюбі з Марією Трохимівною він мав трьох дочок: Любов 1898 року народження, Надію 1908 року народження і Ганну 1915 року народження. Іван Петрович, цеховий, 1872 року народження, разом із дружиною Ксенією Антонівною дали лише одного відомого нам нащадка: 24 березня 1901 року у них народився син Микола. 14 лютого 1912 року у Луки Петровича одруженого на дочці лебединського купця Харченко Надії Андріївні народився син Василь. Хрещеними батьками були Андрій Петрович Таранушенко і незаміжня сестра Надії Андріївни – Пелагія [7]. Життя рідного дядька Стефана Андрійовича Таранушенка трагічно обірвалося: 8 січня 1919 року цеховий м. Лебедина Лука Петрович Таранушенко у віці 45 років був вбитий червоноармійцями [8].

            Андрій Петрович, старший [9] із синів Петра Васильовича, 30 січня 1889 року одружився з двадцятиоднорічною міщанкою Лебедина Анастасією Василівною Воскобойніковою. Вінчав їх священик Кирило Щелкунов з причтом [10].

Стефан був першою дитиною в шлюбі. Мав трьох братів: Нектарія (помер 1892 року однорічним), Федора, наймолодшого Петра і двох сестер: Євдокію (померла немовлям у 1896 році) та Наталію 1897 року народження.

            Дата народження С.А. Таранушенка несподівано викликала у дослідників сумніви. Приводом для цього послужила, написана Стефаном Андрійовичем у 1968 році, автобіографія, в якій він назвав датою свого народження 6 грудня 1889 року за старим стилем. Численні єнциклопедичні довідники наводять іншу дату – 9 (21).12.1889 р. «То де ж істина?», - запитує шановний Петро Ротач у своїй статті [11]. Чи були у Стефана Андрійовича підстави для свого ствердження – ми не знаємо. Можливо, за сімейними переказами він знав, що батьки хрестили його на третій день після народження, тобто 9 грудня. Але це все домисли. Є одне, що можна стверджувати. У метричній книзі Миколаївської церкви міста Лебедин за 1889 рік є актовий запис № 26 від 9 грудня про народження у міщанина Лебедина Андрія Петровича Таранушенка і законної дружини його Анастасії Василівни сина Стефана. Хрещеними батьками були: лебединський міщанин Леонтій Васильович Воскобойніков і дружина міщанина Марія Павлівна Воскобойнікова. Таїнство хрещення у той же день здійснив священик Василь Лихницький з причтом [12].

            Відновлення родоводу видатного мистествознавця С.А.Таранушенка триває…Нові знахідки ще попереду…

 

Джерела і література:

  1. П. Ротач. До біографії Стефана Таранушенка: Полтавські сторінки. // Київська старовина. – 1999. - № 4. - С. 151-158.
  2. Ця версія повинна бути підтверджена або спростована під час другого етапу генеалогічного дослідження – відновлення родоводу С.А. Таранушенка на базі документів Державного архіву Харківської області.
  3. Ця версія повинна бути підтверджена або спростована під час другого етапу генеалогічного дослідження – відновлення родоводу С.А. Таранушенка на базі документів Державного архіву Харківської області.
  4. Ця версія повинна бути підтверджена або спростована під час другого етапу генеалогічного дослідження – відновлення родоводу С.А. Таранушенка на базі документів Державного архіву Харківської області.
  5. ДАСО, Ф. 743, оп. 5, спр. 2, арк. 94 зв.-95.
  6. ДАСО, Ф. 743, оп. 5, спр. 2, арк. 94 зв.-95.
  7. ДАСО, Ф. 743, оп. 5, спр. 2, арк. 94 зв.-95.
  8. ДАСО, Ф. 743, оп. 5, од.зб. 155, арк. 111 зв.-112.
  9. Не рахуючи померлих малолітніми Івана і Миколу.
  10. Не рахуючи померлих малолітніми Івана і Миколу.
  11. П. Ротач. До біографії Стефана Таранушенка: Полтавські сторінки. // Київська старовина. – 1999. - № 4. - С. 153.
  12. ДАСО, ф. 743, оп. 5, ОД.ЗБ. 30, арк. 169 зв.-170.