Храм св. мч. Григорія єп. Неокесарійського в Тур’ї

Вперше про храм св. Григорія в Тур’ї згадується в книзі Філарета Гумілевського “Историко-статистическое описание Харьковской епархии”, де розповідається про те, що в 1730 році в цьому селі діяв дерев’яний храм. Очевидно він був збудований дуже давно від цієї згадки, бо прийшов у ветхість і в 1773 році в Тур’ї збудували новий кам’яний храм.

Важко уявити теперішньому поколінню, як виглядав у Тур’ї цей храм, бо вже не всі жителі його пам’ятають. А ця велична архітектурна будівля, що була окрасою села, стояла на високому місці, трохи вище того місця, де тепер знаходиться школа. Це один з найстаріших храмів Краснопільщини, котрий зберігався без змін до сумних часів фізичної боротьби з християнською вірою і став жертвою масової руйнації культових споруд у 50-х роках.

Храм був освячений на честь святого Григорія Неокесарійського чудотворця. Родом він з міста Неокесарії, одержав хорошу освіту під керівництвом знаменитого Орігена. Після навчанняпішов у пустиню, віддався молитвам і вивченню святого письма. Незабаром його обрали єпископом. В цьому сані він багато чого зробив для обернення язичників до християнства, бо ж після його смерті в Неокесарії залишилося всього 17 язичників, а перед тим у місті було лише 17 християн. Він був великим чудотворцем, за що здобув славу другого Моїсея. Помер близько 266-270 р.

Пам’ять по ньому в Тур’ї відзначається 30 листопада храмовим святом.

До парафії входили хутори: Мар’їн, Огородній. При храмі працювала церковнопарафіяльна школа, а також двокласне училище, в якому у 1793-1794 рр. у вчителя Миколи Михайловича здобував початкову освіту майбутній відомий актор Михайло Семенович Щепкін. Уже заради цього слід залишити в пам’яті народній цей прекрасний храм. На жаль, невігластво недавніх часів нічого матеріального з цього храму не залишило.